Home News Roil Bulawayo Arts Awards Surprise

Roil Bulawayo Arts Awards Surprise

0

The announcement of the Roil Bulawayo Arts Awards nominees final list was announced this evening at an event held at Bulawayo Theatre and came in with a few surprises.

Thembelihle Moyo’s television production Ezakomatshelela led the nominations list with five nominations and was followed by Desire Moyoxide led Victory Siyanqoba and Zinjaziyamluma both with four nods. Other big nominees include hip hop artist CalVin with three nominations, while Pastor Lindani, Mbo Mahocs ,Novuyo Seagirl, Asaph, Daniel Lasker and Hwabaraty all got two nominations each.

The voting lines for the awards will open on May 25 2019, with the awards slated for June 29 at the at the Zimbabwe International Trade Fair (ZITF) hall 4 and tickets to the prestigious event are currently on sale.

 Roil Bulawayo Arts Awards Nominees List #RoilBAA19

 

MUSIC AWARDS

1. OUTSTANDING GOSPEL ARTIST/ACT

 Pastor Lindani
 Knowledge Nkiwane
 Tholakele Ndlovu/Moyo
 Chelsea Mguni

2. OUTSTANDING KWAITO/HOUSE/GQOM ARTIST/ACT

 Mqondisi Sibanda a.k.a. Skaiva
 Wisdom Moyo a.k.a Mawiza
 Novuyo Seagirl Dube

3. OUTSTANDING TSHIBILIKA/RHUMBA ARTIST/ACT

 Mothusi Bashimane Ndlovu a.k.a. Madlela Skhobokobo
 Clement Magwaza
 Ndux Junior

4. OUTSTANDING IMBUBE / ACCAPELLA ACT

 Indosakusa
 Nobuntu
 Great Stars

5. OUTSTANDING ALTERNATIVE (MASKANDI/JAZZ) MUSIC ARTIST/ACT

 Jeys Marabini
 Hwabaraty
 Zinjaziyamluma
 Gazelimnyama

6. OUTSTANDING HIP HOP ARTIST/ACT

 Muse
 Asaph
 Guluva 7
 Calvin
 Msizkay
 K-Brizzy (Diablo)

7. OUTSTANDING FEMALE ARTIST

 Lorraine Stot
 Novuyo Seagirl
 Pastor Lindani

8. OUTSTANDING MALE ARTIST

 Asaph
 Zinjaziyamluma
 Hwabaraty
 Calvin

9. SONG OF THE YEAR

 Ebunandini – Zinjaziyamluma
 Bambelela – Novuyo Seagirl
 Banjalo Abantu – Calvin
 Bekezela – Lorraine Stot
 Ethandweni – Mkhosi

10. OUTSTANDING MUSIC PRODUCER

 Percy Mativenga
 Nate “Oktopus” Chipunza
 Dumisani Ramadu Moyo
 Godwin “Smallz” Ndlovu

11. OUTSTANDING MUSIC VIDEO DIRECTOR

 Vusa Hlatshwayo a.k.a. Blaqs
 Andy Cutta
 Clayton Chehore
 Rasquesity

12. OUTSTANDING CHORAL GROUP

 Bulawayo Choristers
 Vocal Ex
 Harvest House HQ Choir

DANCE AWARDS

13. OUTSTANDING MALE DANCER

 Newman Takawira – IYASA
 Ishmael Muvingi – Umkhathi Theatre
 Mphokuhle Sibanda – Bolamba

14. OUTSTANDING FEMALE DANCER

 Lorin Sibanda – Umkhathi Theatre
 Lethokuhle Ncube – IYASA
 Lavona Staal

15. OUTSTANDING CONTEMPORARY DANCE ENSEMBLE

 Iyasa
 Super Geeks
 Salt and Light

16. OUTSTANDING TRADITIONAL DANCE ENSEMBLE

 Bolamba Performing Arts
 Umkhathi Theatre Arts
 Khaya Arts

THEATRE AWARDS

17. OUTSTANDING THEATRE PRODUCTION

 The Hostel
 Zandezi
 Ukholo the Musical
 Rachel 19

18. OUTSTANDING THEATRE ACTRESS

 Charlene Mangweni – Ukama
 Charmaine Mudau – Garden of Dreams
 Lynette Cheure – Rachel 19
 Lady Tshawe – Ukholo

19. OUTSTANDING THEATRE ACTOR

 Cedric Msongelwa – Zandezi
 Ronald Sigeca – Zandezi
 Admire Sawunyama – Ukholo

20. OUTSTANDING DIRECTOR

 Thulani Mbambo – The Hostel
 Desire Moyo – Rachel 19
 Memory Kumbota – Garden of Dreams

SCHOOLS AWARDS

21. OUTSTANDING ARTS EDUCATOR (HIGH SCHOOLS)

 Nkosi Mlibazi – Nketa High School
 Bridget Sayers – Gifford High School
 Joubert Ngwenya – Eveline High School

22. OUTSTANDING SCHOOLS ARTS EFFORT (HIGH SCHOOLS)

 Gifford High School
 Nketa High School
 Eveline High School

23. OUTSTANDING ACTOR (HIGH SCHOOLS)

 Maxwell Kapota – Gifford High School
 Bruce Gandiaru – Nketa High School
 Sailas Matsika – Gifford High School

24. OUTSTANDING SCHOOLS EFFORT (PRIMARY SCHOOLS)

 Greenfield Primary School
 Matshayiskhova Primary School
 Thembiso Primary School

25. OUTSTANDING ACTRESS (HIGH SCHOOLS)
NO NOMINEES

VISUAL ARTS AWARDS

26. OUTSTANDING VISUAL ARTIST (3 DIMENSIONAL)

 Metal Monster by Frederico Ismail
 Spice Grinders by Audrey Khumalo
 Ngibuhlungu by Sikhulile P. Sibanda

27. OUTSTANDING VISUAL ARTIST (2 DIMENSIONAL)

 Inkululeko by George Masarira
 One Vision of Harmony by Talent Kapadza

MEDIA AWARDS

28. OUTSTANDING ARTS PHOTOGRAPHER

 Mgcini Nyoni
 Mhondiwa Mhepo
 Jaison Makara

29. OUTSTANDING ARTS JOURNALIST ACROSS BOARD

 Sharon Sibindi – Newsday
 Bruce Ndlovu – Sunday News
 Larry Kwirirai – Three Men on A Boat & ZIFM

30. OUTSTANDING MAIN STREAM MEDIA HOUSE

 Khulumani FM
 Sunday News
 Skyz Metro FM

31. OUTSTANDING ONLINE MEDIA

 Urban Culxure
 Fokus Magazine
 Chronicle Online

FILM AND TELEVISION AWARDS

32. OUTSTANDING TV/FILM ACTRESS

 Pride Mpofu – The Letter
 Mbo Mahocs – Scandal
 Sarah Mpofu – The Letter
 Sithandazile Dube – Ezakomatshelela

33. OUTSTANDING FILM/TV DIRECTOR

 Thembelihle Moyo – Ezakomatshelela
 Daniel Lasker – The Man

34. OUTSTANDING FILM

 The Man – Daniel Lasker
 Another Wedding – Multimedia Box

35. OUTSTANDING FILM/TV ACTOR

 Calvin Madula – Ezakomatshelela and Another Wedding
 Prince Lupahla – Ezakomatshelela

36. OUTSTANDING TELEVISION PRODUCTION

 Ezakomatshelela

SPOKEN WORD AWARDS

37. OUTSTANDING COMEDIAN

 Chik Alijoy
 Maforty
 Q the Boss

38. OUTSTANDING POET

 Thandokuhle Sibanda
 Khana Moyo The Mad Poet
 Sondlane Dube a.k.a. Sox the Poet
 Desire Moyo

LITERARY ARTS AWARDS

39. OUTSTANDING NON-FICTION

 Novuyo Rosa Tshuma – House of Stones
 The Pangolin Club – Dabana Marotsi
 Sue Nyathi – The Gold Diggers
 Muziwandile Mahlangu – Deep from the Deep

FASHION & LIFESTYLE AWARDS

40. OUTSTANDING FEMALE MODEL

 Tholakele Dlamini
 Natasha Carol Gora
 Anelisiwe Ndebele

41. OUTSTANDING MALE MODEL

 Ben Chest
 Shadel Noble
 Oliver Keith

42. OUTSTANDING FASHION DESIGNER/HOUSE

 Nkazana/Umakothi
 Empress Primmy
 Thobekile Zondo

SPECIAL AWARDS

43. OUTSTANDING NEWCOMER ACROSS ALL GENRES

 Mimi Tarukwana
 Lady EEF
 Cedric Msongelwa a.k.a. Khekhe
 Ronald Sgeca
 Tebza

44. OUTSTANDING AMBASSADOR – REST OF THE WORLD

 Mokoomba
 Insingizi
 Makho Ndlovu

45. OUTSTANDING AMBASSADOR REPUBLIC OF SOUTH AFRICA

 Bekezela Nkomo
 Mbo Mahocs
 Zinjaziyamluma

46. OUTSTANDING ARTS PERSONALITY FROM OUTSIDE OF BULAWAYO

 Winky D
 Jah Prayzer
 Oskido

47. OUTSTANDING COMMUNITY ENGAGEMENT

 Rachel Ncube
 Thando
 Bambelela Arts Ensemble
 Victory Siyanqoba

DJ AWARDS

48. OUTSANDING RADIO DJ

 Donna N – Skyz Metro FM
 Nombulelo “Mntase” Masoka – Khulumain FM
 Cde Phil – Khulumani FM
 DJ Khekhe

49. OUTSTANDING CLUB DJ

DJ Eugy – Red Café
DJ Price Eskhosini – BAC
Q Movement